Kursy językowe Poznań
Kursy Poznań
Znajdujesz się w: Szkoła Językowa Porto Alegre  »  Wydarzenia  »  Konkurs fotograficzny Porto Alegre - marzec 2017

Konkurs fotograficzny szkoły PORTO ALEGRE

WYNIKI

 

I miejsce – Łukasz Żur (Las Fallas Valencia, Falleras).  Zdecydowany zwycięzca!. W uzasadnieniu jednego z jurorów – Andrzeja Szełęgi czytamy:   „Są zdjęcia, które nie wymagają praktycznie żadnego komentarza… bo mają swoją siłę. I to jest właśnie takie zdjęcie. Na pierwszy rzut oka wyglądające jak fotos z planu filmowego (może i tak jest), jednak kiedy bardziej się przyglądnąć, zatrzymać, przeanalizować… Siła tego zdjęcia zawarta jest w jego kontraście planów. Pierwszy: łagodny, malarski, za szkołą Porto Alegre: „Jakby z obrazów Velazqueza „ – drugi i trzeci – nasz współczesny i bardzo zwyczajny z pewną dynamiką na planie trzecim (przechodzień w okularach przeciwsłonecznych).
Ostrość i wyrazistość granicy między planami podkreśla ustawienie postaci plecami względem siebie i kompletne rozerwanie spójności. Trzeci plan dynamiczny, wręcz uliczny; drugi statyczny, zatrzymany, zapatrzony w różne (swoje) punkty. I pierwszy - łagodny, miękki, kolorowy. Kobieta z dziewczynką (matka z córką?) jakby z innego świata… Wszystko jednak skąpane w ciepłym świetle wyrównującym całość do poziomu jednolitego obrazu. Jednym słowem – piękne zdjęcie!”  Gratulujemy autorowi!

 

 

II Miejsce – Wojciech Korczyński (Bogota, Kolumbia)- Bo w fotografii liczy się właściwy moment, wyjątkowość. Światło, kompozycja, pomysł i chwila. Na tym zdjęciu prawie słychać łopot skrzydeł. Gratulujemy!
 

III Miejsce - Agata Kowalczyk (Grey Glaciar, Chile) – Trudne miejsce, na południu Patagonii, w Chile, a jeszcze do tego świetny moment, światło i bogactwo detali natury: góry, śnieg, woda, niebo, słońce, chmury, roślinność. Warto było. Gratulujemy !

 

IV miejsce – Agnieszka Cynarska (Portimão, Portugal) – Wesołe zdjęcie, bardzo pozytywne, jakby wszyscy tańczyli, można wyobrazić sobie muzykę. Pani przy oknie wygląda jakby przyglądała się tańczącym dzieciom.

 

V miejsce – Karolina Czarnik  (Tenerifa, Wyspy Kanaryjskie) - Wybór internautów. Gratulujemy!

 

Wyróżnienia – Dostaliśmy tyle fajnych prac. Było naprawdę bardzo ciężko. Postanowiliśmy dodatkowo przeznaczyć 5 nagród w wysokości 10% rabatu na kurs w szkole Porto Alegre. I tak to mało w porównaniu do wielkich wrażeń i do możliwości podróży po świecie hiszpańsko i portugalskojęzycznym dzięki Waszym zdjęciom. Dziękujemy!!! Oto nasze dodatkowe nagrody:

 

Gosia Koziej – Gosia pisze w komentarzu do swojego zdjęcia: „Do tej pory Hiszpanię zwiedziłam oczami wyobraźni, dotknęłam na kartach książek, zasmakowałam w kuchni, poczułam w aromacie win i usłyszałam w muzyce. Mam nadzieję, że wkrótce będę miała okazję przemierzyć ten wspaniały kraj nie tylko palcem po mapie.” A my próbujemy pomóc w tym w niewielkim stopniu. Gratulujemy!

 

Arkadiusz Suter (Trinidad). Kuba to jedno z takich miejsc na Ziemi, które „samo się fotografuje”, jednakże każde takie ujęcie wymaga pewnej odwagi, sprytu i refleksu reporterskiego. Na tym zdjęciu wszystkie te czynniki bardzo ładnie się zgrały… Podkreśla to wszystko i uwypukla wzorowa wręcz kompozycja. Jednym słowem: bardzo wyraziste i profesjonalne zdjęcie. I co najważniejsze: oddaje ducha tego miejsca.  Gratulujemy!

 

Magdalena Kurdziel (Isla del Sol, Boliwia). Pewnie przystanek na trasie. Ale za to jaki barwny! Bardzo ładna kompozycja, swojego rodzaju rytm zlewający się z drugim i przechodzącym w łuk trzeciego planu. Na pierwszym planie boliwijskie kobiety w charakterystycznych ubiorach, sprzedające wzorzyste sweterki, na drugim kupcy, na trzecim cała infrastruktura tego „wysokiego” miejsca. Wszystko zgrabnie ujęte, czytelne, bardzo wyraziste i spójne zarazem. Ładny, kolorowy i poprawnie skomponowany obraz.  Gratulujemy!

 

Martyna Włodarska (Figueres, Hiszpania, Teatr Salvadora Dali). Zdjęcie sufitu w „Pałacu Wiatrów” jakich setki w Internecie… ale takiego kadru nikt nie wykonał. A to jest największa siła tego zdjęcia. Ucięte pięty, przez co stopy sprawiają wrażenie stojących na krawędzi zdjęcia. Świetne! Gratulujemy!

 

Marek Drabik (Cartagena, Colombia) Piękna kompozycja – nie tylko rytmiczna ale i kolorystyczna. Gratulujemy.


        Dziękujemy bardzo jurorom za trudną pracę i za odwagę podjęcia się tego bardzo trudnego wyboru. Dziękujemy wszystkim za chęć uczestnictwa w naszej zabawie i za moc wrażeń, którymi się z nami podzielili. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do sekretariatów po odbiór nagrody.