Kursy językowe Poznań
Kursy Poznań
Znajdujesz się w: Szkoła Językowa Porto Alegre  »  Oddział w Poznaniu  »  Artykuły / spotkania / wydarzenia  »  Semana Santa

 

SEMANA SANTA czyli Wielkanoc po andaluzyjsku

 

 

Wąskie uliczki, tłum rozentuzjazmowanych ludzi, naturalnej wielkości figury Chrystusa i Matki Boskiej niesione na plecach tak zwanych costaleros, zapach kadzidła, kwiatu pomarańczy i jaśminu… Przenosimy się w świat andaluzyjskiego Wielkiego Tygodnia.

 

Wielkanoc na południu Hiszpanii ma szczególny wymiar, zarówno religijny jak i kulturowy. Ludzie bardzo głęboko przeżywają mękę Jezusa Chrystusa. W każdym większym mieście odbywają się spektakularne procesje przyciągające tłumy uczestników i widzów. Uczestników a więc osób zaangażowanych religijnie w całość wydarzenia jak i obcokrajowców czyli widzów obserwujących procesje bardziej pod kątem lokalnego folkloru. Procesje te organizowane są przez bractwa (cofradías)istniejące często już od XIV wieku. Kluczowym elementem jest platforma przyozdobiona mnóstwem świec i kwiatów z olbrzymią figurą Chrystusa lub Matki Boskiej. Niekiedy tego rodzaju instalacje ważą nawet tonę. Każda tego rodzaju „platforma-ołtarz” jest niesiona przez kilkunastu lub kilkudziesięciu młodych, sprawnych mężczyzn (costaleros). Mężczyźni Ci podczas obchodów nie widzą praktycznie niczego, ponieważ znajdują się pod platformą i poruszają się w rytm nadawany przez mistrza ceremonii (capataz). Jest to ogromny wysiłek fizyczny, bowiem każdy dźwiga na swoich barkach średnio 30 kilogramów. Stąd po zakończeniu obchodów miasto sponsoruje costaleros masaże i konsultacje u fizjoterapeuty. Sama procesja trwa co najmniej kilka godzin. Andaluzyjczycy z wielkim przejęciem i wzruszeniem towarzyszą figurze Chrystusa w trakcie jego pochodu po ulicach miasta. W wielu momentach słychać płacz, zwłaszcza kiedy procesja zatrzymuje się, aby wysłuchać tradycyjnej pieśni (saeta).

Na balkonie jednej z kamieniczek pojawia się artysta i wykonuje przejmującą pieśń zawodząc nad męką Chrystusa. Jest to jeden z najbardziej wzruszających momentów obchodów. Nawet jeśli ktoś nie jest katolikiem, osobą wierzącą, na pewno warto odwiedzić Andaluzję w tym czasie, ponieważ andaluzyjskie procesje pasyjne mają w sobie magię i wytwarzają unikalną atmosferę.