Kursy językowe Poznań
Kursy Poznań Oddział w Poznaniuul. Dąbrowskiego 23/1Tel.: 512 837 797 Odwiedź nas na:
Znajdujesz się w: Szkoła Językowa Porto Alegre  »  Oddział w Poznaniu  »  Artykuły / spotkania / wydarzenia  »  Portugalski czy hiszpański – którego języka lepiej się uczyć ?

Portugalski czy hiszpański – którego języka lepiej się uczyć ?
 

Opanowanie języków obcych jest dzisiaj oczywistą koniecznością dla każdego, kto poważnie myśli o karierze zawodowej oraz chce korzystać ze wszystkich uroków globalizacji. Wśród Europejczyków dużą popularnością oprócz angielskiego cieszą się języki romańskie, szczególnie hiszpański i portugalski. Języki te należą do pierwszej dziesiątki najczęściej używanych języków świata, są też uznawane za bardzo melodyjne i stosunkowo łatwe do nauki. Nauka jednego z nich jest z pewnością świetną inwestycją w przyszłość. Powstaje jednak pytanie, który z języków wybrać? Czy bardziej opłaca się znać hiszpański, czy portugalski? I którego z nich łatwiej się nauczyć?

Co trzeba wiedzieć o języku hiszpańskim?

Według Wikipedii językiem hiszpańskim posługuje się w sumie 386 milionów ludzi (choć niektóre źródła mówią nawet o liczbie 500 milionów użytkowników), co plasuje go na 5 miejscu najpopularniejszych języków na świecie. Dla porównania język niemiecki zajmuje w tym rankingu dopiero 12 miejsce! Hiszpańskiego używają mieszkańcy Hiszpanii i wielu krajów Ameryki Południowej (m.in. Argentyny, Boliwii, Chile, Ekwadoru, Kolumbii, Peru, Wenezueli), a także południowych stanów USA. Język ten jest jednym z oficjalnych języków wielu międzynarodowych organizacji np. ONZ oraz Unii Europejskiej. Jest także drugim po angielskim najczęściej nauczanym językiem na świecie i drugim najczęściej używanym w kontaktach biznesowych. W Polsce kursy hiszpańskiego dotyczą zwykle języka kastylijskiego, czyli urzędowego języka Hiszpanii. Jeśli ktoś chce opanować hiszpański w Poznaniu, może także skorzystać z kursów języka biznesowego. Oprócz tego istnieją i są w użyciu różne dialekty hiszpańskiego np. kataloński. Nieco inny w gramatyce i wymowie jest również hiszpański używany w Ameryce Południowej.

Co trzeba wiedzieć o języku portugalskim?

Języka portugalskiego używa ponad 200 milionów ludzi, głównie w samej Portugalii oraz Brazylii, ale także w kilku państwach afrykańskich (m.in. w Mozambiku i Angoli), czyli krajach będących niegdyś koloniami portugalskimi. Portugalski jest jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej, ponadto posługuje się nim wielu mieszkańców (głównie imigrantów) w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, oraz krajach europejskich. Jest również doskonale znany w wielu krajach Ameryki Południowej. Ciekawostką jest to, że język ten ma dwie oficjalne odmiany: europejską oraz brazylijską, które różnią się przede wszystkim wymową, ale także słownictwem (w odmianie brazylijskiej sporo jest słów zapożyczonych od Indian, niewolników z Afryki, a także z języka angielskiego). W Polsce, w tym również w Poznaniu organizowane są głównie kursy pozwalające opanować europejski portugalski.

Który z języków jest łatwiejszy?

Oba języki należą do grupy języków romańskich i wywodzą się z łaciny ludowej (latin vulgar), którą posługiwano się na terytorium Europy Zachodniej w czasach imperium rzymskiego. Z tego względu wiele słów oraz zasady gramatyczne są bardzo podobne w całej rodzinie tych języków, a podobieństwa są szczególnie widoczne między hiszpańskim i portugalskim. Oba języki jednak zupełnie odmiennie brzmią i nie brakuje między nimi różnic, które często komplikują życie osobom, uczącym się obu języków jednocześnie.

Powszechnie uważa się, że język hiszpański jest łatwiejszy w wymowie. Polacy dość szybko opanowują jego poprawne czytanie i rozumienie ze słuchu. W portugalskim występuje wiele głosek specyficznie brzmiących jak np. gardłowe, podobne do francuskiego „r”, samogłoski nosowe, czy dwuznaki, przypominające polskie „sz”. Choćby z tego względu nauka portugalskiego jest nieco trudniejsza niż w przypadku hiszpańskiego. Oba języki brzmią bardzo melodyjnie i łatwo wpadają w ucho, dlatego ich nauka jest zwykle czystą przyjemnością.

Aby szybko i łatwo opanować język, z pewnością warto wybrać dobrą szkołę językową. Na przykład jeśli chodzi o hiszpański i portugalski, Poznań ma bardzo ciekawą ofertę. Funkcjonuje tam bowiem Szkoła Języków Iberyjskich Porto Alegre, która zatrudnia świetnych lektorów, zarówno polskich po filologii, jak i wielu native speakerów. Wśród oferowanych przez nią kursów językowych są kursy dla dorosłych oraz bardzo ciekawe kursy hiszpańskiego i portugalskiego dla dzieci. W szkole można nie tylko szybko nauczyć się porozumiewania w językach iberyjskich, ale także poznać bogatą kulturę Hiszpanii i Portugalii dzięki organizowanym w niej warsztatom literackim, pokazom filmowym czy spotkaniom kulinarnym.

Którego języka warto się uczyć?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna, ponieważ jak już to zostało wyjaśnione w poprzednich akapitach, oba języki są bardzo popularne i tym samym przydatne. Zarówno Hiszpania, jak i Portugalia należą do Unii Europejskiej, co wiąże się z ich ścisłymi relacjami gospodarczymi z pozostałymi członkami Wspólnoty, w tym Polski. Wiele polskich firm prowadzi interesy z przedsiębiorstwami z Portugalii i Hiszpanii, dlatego na portalach z ogłoszeniami o pracę nie brakuje tych dotyczących poszukiwanych pracowników ze znajomością hiszpańskiego lub portugalskiego. Trzeba także pamiętać, że Półwysep Iberyjski jest jednym z głównych kierunków wakacyjnych dla Europejczyków. Jest również popularny wśród studentów, którzy chętnie wyjeżdżają do Hiszpanii lub Portugalii na wymiany studenckie lub stypendium. Słoneczna Hiszpania i Portugalia przyciągają ludzi w każdym wieku, również wielu starszych Europejczyków, którzy kupują tam nieruchomości, by spędzić swoją emeryturę w krajach o zawsze wspaniałej pogodzie, smacznym jedzeniu oraz bogatej kulturze.

Wybór między hiszpańskim a portugalskim powinien być podyktowany przede wszystkim osobistymi preferencjami, a także planowanym sposobem wykorzystaniem języka. Bardziej uniwersalny wydaje się hiszpański, jest on również łatwiejszy do opanowania, szczególnie dla dzieci. Znajomość hiszpańskiego lub portugalskiego z pewnością zwiększa możliwości na rynku pracy, ale także ułatwia podróżowanie po wielu krajach na całym świecie, nawiązywanie ciekawych kontaktów, czy poznawanie niezwykle bogatej kultury, jaką mogą się poszczycić kraje Półwyspu Iberyjskiego.


STRONA GŁÓWNA

Zobacz też: aktualności