Kursy językowe Poznań
Kursy Poznań
Znajdujesz się w: Szkoła Językowa Porto Alegre  »  Oddział w Poznaniu  »  Artykuły / spotkania / wydarzenia  »  CARNAVAL POLSKA WERSJA

KARNAWAŁ

 

Karnawał to dobrze wszystkim znany czas, który świętuje się w trakcie dni przed środą popielcową (początek Wielkiego Postu), którego pochodzenie może być religijne o świeckie. Karnawały najbardziej znane na śwecie to Karnawał w Wenecji, Karnawał w Rio de Janeiro i Karnawał na Wyspach Kanaryjskich. Jedną z możliwych teorii pochodzenia tych karnawałów są obrzędy ku chwale boga Baco (Bóg wina i świętowania).

Karnawał najbardziej znany w Hiszpanii, to ten z Wysp Kanaryjskich. To karnawał pełen defilad i konkursów, takich jak Miss drag queen.Kolejny najbardziej znany, ma miejsce w Andaluzji, w mieście na wybrzeżu, Cadiz. Jest znany z jego Chirigotas (grupy osób przebranych tematycznie i grających muzykę).Jako ciekawostkę warto wymienić karnawał w Katalonii, czas karnawału ma takie samo znaczenie jak w Polsce.  Zaczyna się po święcie trzech króli i kończy dnia środy popielcowej. Inna ciekowastka dotyczy Walencji, gdzie nie świętuje się tego święta, bowiem już kilka dni potem obchodzą las Fallas, najbardziej popularne święto w tym mieście.

 

 

Galicja

 Karnawał znany również jako Entroido. W tym regionie północnozachodniej Hiszpanii, pochodzeni tego święta, tak jak innych świąt (celtyckich), ma silne powiązanie z gastronomią i życiem duchowym. W czasie dyktatury Franco mimo jego zakazu świętowało się w tym czasie. Właśnie dlatego jest to tradycja bardzo konserwowana przez mieszkańców Galicji.W Galicji przebrania opierają się na maskach, których istnieją dwa rodzaje. 
Ourense: kolorowe maski z zakrytą twarzą, zrobione z drewna. Główny ich cel to przekazanie strachu. Atlantica: maski również kolorowe, ale nie zakrywają całej twarzy. Mają na celu przekazanie radości. Jako norma kulturowa, w Galicji i podczas karnawału, bardzo dobrze się je. Jedzenie typowe dla karnawału to Chorizos , lacones i cachuchas (świńska głowa). Również rosół jest bardzo typowy. Najbardziej znane słodkie dania przygotowywane na tę okazję to: As Forellas (uszka z jajka, mąki i cukru) oraz Filloas. Karnawał jest bardzo popularny w Ourense, Alcanzando a najbardziej w Verin i Laza. Najbardziej znane są Cigarrons i Peliqueiros.Biegną przez ulice uderzając ludzi delikatnie gałązkami. Wszyscy są tak samo ubrani, różnią się jedynie ich kapelusze.W miastach to zwyczajne święto. Ludzie przebierają się, dorośli jak i dzieci.

Najpierw występuje Meco, lalka która reprezentuje zło tego roku w sposób humorystyczny. Poniżej możecie zobaczyć przykłady.

związku z sytuacją polityczną i ekonomiczną Hiszpanii w ostatnich latach, wszystkie mają tematykę polityczną.

W sobotę karnawałową mają miejsce defilady w całym mieście. Tak jak w Cadiz, oprócz tego że tutaj nazywa się to inaczej, Comparsas.Pozostałe dni święta umilone są licznymi koncertami. Ostatni dzień, środa popielcowa, organizuje się defiladę która symbolizuje koniec zabawy i początek czasu refleksji (Wielki Post). Ten moment symbolizuje się udawanym pogrzebem jakiegoś zwierzęcia. W Galicji jest to pogrzeb sardynki.Tego dnia również pali się Meco.Autor: Adrian Leston 

WERSJA HISZPAŃSKA ----> KLIKNIJ TUTAJ