Kursy językowe Poznań
Kursy Poznań
Znajdujesz się w: Szkoła Językowa Porto Alegre  »  Cantinho musical  »  Nino Bravo (z video)

                    NINO BRAVO

       Tym razem chcielibyśmy Wam przybliżyć postać niezapomnianego hiszpańskiego  piosenkarza.  Luis Manuel Ferri Llopis, znany w świecie muzycznym jako Nino Bravo, urodził się 3 sierpnia 1944 w niewielkim miasteczku w pobliżu Walencji. Od młodzieńczych lat wykazywał ogromne zainteresowanie muzyką. Jesienią 1961 r  Manolito (tak nazywali go przyjaciele) wraz z przyjaciółmi, Salvador Aranda i Felix Sanchez, założyli zespół ”Los Hispánicos”. Pierwszy oficjalny występ grupy miał miejsce podczas obchodów święta Las Fallas w Walencji i to wtedy właśnie Luis Manuel zachwycił wszystkich wspaniałą interpretacją piosenki „Only you” The Platters. Był to  pierwszy oficjalny występ a zarazem pierwszy sukces, który otworzył im drzwi na kolejne propozycje.  Po dwóch lata sukcesów zespół rozwiązał się. Wkrótce jednak Manolito w wieku 19 lat dołączył się do grupy "Los Superson", którą tworzyli: Vicente López (jego wielki przyjaciel, grający na basie) Salvador Pelejero (perkusja) oraz bracia Pepe y Vicente Juesas (gitara solowa i instrumenty klawiszowe).

       Po odbyciu służby wojskowej, która wymusiła przerwę w jego śpiewaniu, Luis Manuel rozpoczyna nowy etap w swoim życiu artystycznym, dzięki opiece managera, który odkrywa jego głos, pomaga mu nawiązać kontakty z wytwórniami fonograficznymi, jak również wymyśla jego pseudonim artystyczny… Nino Bravo. Nawiązują obiecujące kontakty z firmą fonograficzną Fonograma z Madrytu.

      Najlepszy okres w karierze Nino Bravo przypada na lata 1970-73. Z tego okresu pochodzą jego największe przeboje, które wielokrotnie były później interpretowane przez młodszych wykonawców.

     Pierwszy LP, zatytułowany "Te quiero, te quiero", zawierał także inne hity, m.in. "En libertad", "Esa será mi casa" czy "Tú cambiarás" . W 1971 odbył trasę koncertową po krajach Ameryki Południowej, odwiedzając Kolumbię, Argentynę, Wenezuelę. Trasa okazała się wielkim sukcesem. Nie była to jego jedyna trasa po tym kontynencie. Sukcesem okazała się także jego płyta ”Un beso y una flor”,  W 1972 na listach w Chile, Argentynie, Wenezueli piosenką numer jeden była ”Noelia”. Końcem 1972 r. nagrywa kolejną, a jednocześnie ostatnią płytę w swoim życiu  ”Mi tierra”, na której znalazł się jego wielki hit ”Libre”. Tworząc tę piosenkę nie kierowały nim żadne pobudki polityczne, jednak podczas jego trasy koncertowej po Ameryce Południowej zakazano mu ją śpiewać w krajach objętych dyktaturą wojskową.   

14 marca 1973 po raz ostatni wystąpił przed mieszkańcami Walencji podczas święta las Fallas. Dwa dni później, 16 marca,  zginął tragicznie w wypadku samochodowym na trasie do Madrytu. Jechał do stolicy, by pracować  tam nad płytą grupy Dúo Humo z Walencji. Jego niespodziewana śmierć pogrążyła w smutku wszystkich wielbicieli Nino Bravo i świat muzyki hiszpańskiej. Nie udało mu się zrealizować wszystkich swoich zamierzeń artystycznych. Niedługo po jego śmierci ukazała się płyta ... Y vol. 5", poświęcona Ameryce Południowej, na którą artysta tuż przed śmiercią zdążył jeszcze nagrać utwory, jednym z nich był "América, América".

Do dziś fani Nino Bravo odwiedzają miejsca związane z jego osobą w jego rodzinnym miasteczku Aielo de Malferit, jak również w samej Walencji. W tym roku, w związku z 40 rocznicą początku kariery Nino Bravo, najbardziej znani artyści hiszpańscy nagrali płytę ”40 años con Nino” z interpretacjami jego największych hitów. Płyta ukaże się w sklepach w Hiszpanii 1 grudnia 2009r.

 

         

Libre

José Luis Armenteros / Pablo Herrero

 

Tiene casi veinte años y ya está
cansado de soñar
pero tras la frontera está su hogar,
su mundo y su ciudad.
Piensa que la alambrada sólo es
un trozo de metal:
algo que nunca puede detener
sus ansias de volar.

Libre
como el sol cuando amanece
yo soy libre
como el mar.
Libre
como el ave que escapó de su prisión
y puede al fin volar.
Libre
como el viento que recoge
mi lamento y mi pesar,
camino sin cesar,
detrás de la verdad
y sabré lo que es al fin la libertad.

Con su amor por bandera se marchó
cantando una canción,
marchaba tan feliz que no escuchó
la voz que le llamó
y tendido en el suelo se quedó,
sonriendo y sin hablar,
sobre su pecho flores carmesí
brotaban sin cesar.

Libre
como el sol cuando amanece
yo soy libre
como el mar.
Libre
como el ave que escapó de su prisión
y puede al fin volar.
Libre
como el viento que recoge
mi lamento y mi pesar,
camino sin cesar,
detrás de la verdad
y sabré lo que es al fin la libertad