Kursy językowe Poznań
Kursy Poznań
Znajdujesz się w: Szkoła Językowa Porto Alegre  »  Cantinho musical  »  Garota de Ipanema

GAROTA DE IPANEMA

         Chcemy Wam przedstawić trochę muzyki iberoamerykańskiej. Muzyka hiszpańska, brazylijska, kubańska itp. staje się coraz popularniejsza na świecie. W Polsce również, rytmy "południowe" mają mnóstwo fanów. Piosenki, które się tu będą pojawiać są wynikiem naszego gustu, ale w miarę możliwości postaramy się umieszczać także i te które są przykładem tego co ogólnie uznaje się za najlepsze z kręgów muzyki iberoamerykańskiej.

          Dzisiaj, zaczynamy bardzo klasycznie i przedstawimy Wam najpopularniejszą na świecie piosenkę brazylijską, "Garota de Ipanema". Na tym clipie widzimy twórcę Bossa Nova, João Gilberto i jednego z największych kompozytorów historii Brazylii, Caetano Veloso, znanego, między innymi z filmów Pedro Almodovara. João Gilberto, urodzony w Bahii w 1931, ojciec znanej wokalistki Bebel Gilberto, wszedł do historii muzyki światowej kiedy pod koniec lat 50-tych XX wieku, wraz z kompozytorem Antonio Carlos Jobim stworzył nowy styl grania i śpiewania, nazwany Bossa Nowa (Nowy Trend).
 
         Caetano Veloso, z kolei, który jak João Gilberto, również urodził się w Bahii tylko że 11 lat później (w 1942) zapisał się w historii muzyki, nie tylko brazylijskiej, z ruchem Tropicália. Ten ruch muzyczny, który oprócz Caetano Veloso miał w osobie Gilberto Gil głównego pomysłodawcę, wprowadził do tradycyjnej ówczesnej muzyki brazylijskiej, elementy z poza Brazylii, jak np. gitarę elektryczną. Caetano Veloso uznawany jest, przez wielu nowoczesnych artystów brazylijskich, za ojca muzyki pop Brazylii.    
 
Garota de Ipanema, została napisana przez brazylijskiego poetę, kompozytora i dyplomatę Vinícius de Moraes a muzykę skomponował Antonio Carlos Jobim.
 
 

                                                      

 Garota de Ipanema

Olha que coisa mais linda,
Mais cheia de graça,
É ela menina, que vem e que passa,
Num doce balanço, caminho do mar.
Moça do corpo dourado,
Do sol de Ipanema,
O seu balançado é mais que um poema,
É a coisa mais linda que já vi passar.

Ah! Como estou tão sozinho.
Ah! Como tudo é tão triste.
Ah! A beleza que existe,
A beleza que não é só minha
E também passa sozinha.

Ah! Se ela soubesse que quando ela passa
O mundo inteirinho se enche de graça
E fica mais lindo por causa do amor.

Só por causa do amor...