Kursy językowe Poznań
Kursy Poznań
Znajdujesz się w: Szkoła Językowa Porto Alegre  »  Cantinho musical  »  Estopa

ESTOPA

       Tym razem chcielibyśmy przybliżyć Wam hiszpański zespół rockowy, który od ponad 10 lat odnosi sukcesy na arenie muzycznej w Hiszpanii i innych krajach. Estopa, bo o nim mowa, to  zespół, który tworzą dwaj bracia - David Muñoz (1976), który jest wokalistą oraz młodszy o dwa lata José Manuel Muñoz (1978), gitarzysta oraz co-wokalista. Bracia Muñoz pochodzą z Cornellá de Llobregat, dzielnicy położonej pod Barceloną. Natomiast ich rodzice są emigrantami z hiszpańskiej prowincji Extremadura.


       Swoje zainteresowania muzyką zaczęli rozwijać w szkole średniej. Po ukończeniu szkoły pracowali w różnych miejscach, między innymi w fabryce produkującej części  samochodowe dla  SEAT-a. Podobno tam po raz pierwszy, podczas pracy,  pojawił się pomysł na nazwę ich zespołu: “¡Dále estopa a la máquina!”. Z tamtym miejscem  wiążą się początki istnienia zespołu, pierwsze piosenki i występy. Ich pierwszy album zatytułowany "Estopa"  ukazał się w 1999 roku. Rozszedł się w nakładzie 1 000 000 kopii i przyniósł im sławę zarówno w Hiszpanii, jak i krajach Ameryki Łacińskiej, takich jak Meksyk, Chile, Kuba czy Argentyna. Ich popularność wzrosła po pierwszej trasie koncertowej w 2000 r. , którą odbyli po całej Hiszpanii i krajach Ameryki Południowej.

      Kolejny album, zatytułowany "Destrangis", wydali w 2001 r. Okazał się on wielkim sukcesem braci, podobnie jak kolejne płyty.
Ich muzykę określa się jako rumba canalla lub rumba urbana. Jest to mieszanka rocka i rumby. Słychać w niej także wpływy flamenco i innych stylów. Tworzą muzykę bardzo energiczną. Aby zrozumieć słowa ich piosenek bardzo pomocny jest słownik (estopario), tworzony na bieżąco przez braci, który zawiera tłumaczenia kolokwialnych zwrotów, które pojawiają się w tekstach. W ich muzyce można dostrzec wpływy innych znanych artystów hiszpańskich takich jak  Joaquin Sabina, Los Chichos, Los Chunguitos czy Bordón 4.

       Ich największe przeboje to "La raja de tu falda", "Partiendo la pana", "Vino tinto", "Fuente de energia", "Ya no me acuerdo", "Vacaciones" czy "Cuando amanece".

Do tej pory wydali sześć albumów:
•    Estopa (1999)
•    Destrangis (2001)
•    ¿La Calle es Tuya? (2004)
•    Voces de Ultrarumba (2005)
•    Allenrok (2008)
•    Estopa X Universarvim (2009)

        Ich ostatni album "Estopa X Anniversarivm" ukazał się dla uczczenia dziesięciolecia działania grupy. Zawiera on remiksy najsłynniejszych piosenek Estopy śpiewane razem z innymi artystami muzycznej sceny hiszpańskiej, m.in. Joan Manuel Serrat, Los Chcichos, Chambao, Joaquin Sabina. 

 Estopario