Kursy językowe Poznań
Kursy Poznań
Znajdujesz się w: Szkoła Językowa Porto Alegre  »  Artykuły  »  Święty Mikołaj a Trzej Królowie

Święty Mikołaj a Trzej Królowie 

     Tak jak na ulicach polskich miast widoczne są świąteczne dekoracje, tak i w Hiszpanii można już od dłuższego czasu poczuć bożonarodzeniową atmosferę. Już początkiem listopada, gdy tylko kończą się zabawy związane z Haloween (które coraz wyraźniej wkraczają na teren Hiszpanii) w sklepach, centrach handlowych pojawiają się pierwsze dekoracje świąteczne. Początkiem grudnia w Hiszpanii obchodzone są także dwa ważne święta: 6 grudnia – Día de la Constitución Española a 8 grudnia - Día de la Inmaculada Concepción . Są to dni wolne od pracy i to właśnie wtedy w większości domów pojawiają  się świąteczne dekoracje. Tradycyjnie nie może zabraknąć kolorowych światełek (luces), choinki (árbol navideño) i szopki (belén). Te ostatnie są  znacznie okazalsze i większe od tych, które można znaleźć w polskich domach. Tradycja przygotowywania w domach szopek bożonarodzeniowych jest w Hiszpanii znacznie dłuższa niż ubierania choinek. Istnieją liczne warsztaty, które specjalizują się w wykonywaniu rzeźb postaci Świętej Rodziny. Obok nich można zobaczyć zwierzątka a także szereg osób związanych ze współczesnymi czasami. Najbardziej reprezentacyjne szopki ustawiane są w kościołach lub na głównych placach miejskich
     24 grudnia (la Nochebuena) to dzień bardzo rodzinny, gdy wszyscy zasiadają do wspólnego posiłku. Na stołach goszczą różne smakołyki. W odróżnieniu do Polski trudno wskazać najbardziej tradycyjne dania. W wielu domach przygotowuje się dania rybne lub z owoców morza, ale nie tylko. Na pewno w żadnym domu nie zabraknie tradycyjnych łakoci, między innymi takich jak: turrón i figurek marcepanowych (figuritas de mazapán). Wieczorem tego dnia wiele domów odwiedza Papa Noel przynosząc  prezenty. Można oczywiście spotkać się z opinią, ze to wpływ kultury zachodniej, a przede wszystkim amerykańskiej.

      Dlaczego?  Dlatego, że tradycyjnie prezenty w Hiszpanii przynoszą Trzej Królowie, czyli Reyes Magos (Melchor, Gaspar y Baltasar), których święto obchodzone jest 6 stycznia. Królowie przybywają już 5 stycznia. Główną atrakcją tego święta są pochody orszaków królewskich (las cabalgatas) organizowane nawet w niewielkich miasteczkach. Królowie przybywają tam z różnych stron, niekiedy przypływają łodziami (tak się dzieje w wielu miejscowościach nadmorskich) a nawet przylatują helikopterem (np. do Logroño), aby potem przesiąść się na konie, wielbłądy lub do karet. Jest to niezwykle kolorowy i radosny dzień, zwłaszcza dla najmłodszych, którzy już wcześniej napisali listy do Trzech Króli, prosząc o prezenty. To ostatnia szansa by przekonać królów, że byliśmy grzeczni i że zasłużyliśmy na wymarzony prezent
. W niektórych domach królowie zostawiają prezenty już 5 stycznia wieczorem, a w innych podtrzymywana jest tradycja zostawiania prezentów nocą. Często dzieci zostawiają na talerzyku jakieś smakołyki dla króli. Kolejnego dnia, od samego rana, zaczyna się szaleństwo rozpakowywania prezentów. Dzieci mają czas by nacieszyć się nimi przez najbliższe 2 dni, zanim wrócą do szkoły. 
     Warto wspomnieć, że w Hiszpanii dzieci mają przerwę świąteczną od 23 grudnia aż do 9 stycznia. Być może dlatego tak chętnie w wielu rodzinach hiszpańskich przyjął się zwyczaj obdarowywania prezentami już 24 grudnia. Dzięki temu dzieci mają znacznie więcej czasu by nacieszyć się prezentami.

     Ze świętem Trzech Króli wiąże się także tradycja przygotowywania specjalnego ciasta, zwanego roscón de Reyes. Jest to ciasto drożdżowe, mające kształt pieścienia które można przygotować z nadzieniem lub samo, dekorując je owocami kandyzowanymi. Prawdziwy roscón de reyes powinien kryć w sobie niespodzianki: małe figurki lub pieniążek – które mają zapewnić pomyślność w nowym roku, temu kto na nie trafi podczas jedzenia. Kto natomiast trafi na kawałek ciasta z bobem, ten niestety powinien zapłacić za roscón.

 

 

El roscón de reyes.

 Fot. El Día de los Reyes Magos - Logroño 2008 - muchísimas gracias a Alicía