Kursy językowe Poznań
Kursy Poznań
Znajdujesz się w: Szkoła Językowa Porto Alegre  »  Artykuły  »  Katedra w León

Katedra w León

    Ta monumentalna gotycka budowla jest zapewne niezwykłym kąskiem dla wielbicieli architektury z całego świata. Specjaliści sztuki, architekci i przewodnicy turystyczni są zgodni: jeśli chcesz poznać ducha gotyku, który zdominował XIII wiek w całej Europie, nie możesz pominąć katedry w León.

Szczypta historii
    La Pulchra Leonina, jak zwykło się ją również nazywać (nazwa wzięła się z XV-wiecznego porzekadła, które wychwalało cztery najważniejsze katedry hiszpańskie: Sancta Ovetensis, pulchra Leonina, dives Toledana, fortis Salmantina, „Pulchra” z łaciny oznacza „piękna”), jest trzecią w kolejności chronologicznej katedrą w Hiszpanii reprezentującą gotyk klasyczny. Początkowo na jej miejscu stała inna, romańska świątynia, którą jednak, idąc za modą gotycką zalewającą Europę, postanowiono zastąpić nową budowlą. I tak, w 1275 rozpoczęto budowę w stylu gotyckim, za czasów biskupa Martína Fernandeza. Na początku, budowa była kierowana przez Mistrza Szymona. Jego prace kontynuował Mistrz Henryk, który brał również udział w budowie innej ważnej katedry, w Burgos. Następnie pojawił się nowy mistrz z Burgos, Pérez, który odziedziczył funkcję po Mistrzu Henryku i pracował tam aż do końca XIII wieku. Pod koniec XIII wieku i w pierwszych dekadach wieku XIV zbudowano krużganek. W XVII niektóre sklepienia budynku zawaliły się i zbudowano barokową kopułę nad skrzyżowaniem naw. W wieku XIX Juan Madrazo, średniowieczny architekt i znawca architektury gotyckiej, pozbył się wspomnianej kopuły barokowej i sporządził projekt w oparciu o Viollet- Le- Duc by przebudować katedrę w stylu gotyckim. Ten projekt został ostatecznie zrealizowany przez Demetrio de los Ríos. W 1901 roku ponownie otwarto katedrę.
Jak już wspomnieliśmy, katedra bardzo przypomina wiele gotyckich katedr francuskich: katedrę w Reims, Amiens czy Beauvais. Nawy katedry w León przykrywają sklepienia krzyżowe oparte na prostokącie. Skrzyżowanie naw zakańcza sklepienie krzyżowe, które zastąpiło barokową kopułę z XVII wieku. Wyjątkowo pięknie katedra prezentuje się z zewnątrz z reprezentacją Sądu Ostatecznego, wizerunkami Świętego Jana i Franciszka.

Rzeźba, rzeźba i jeszcze raz rzeźba….

    Katedra w León słynie przede wszystkim ze swoich wyjątkowych rzeźb i portali. Jednakże, dla sztuki gotyckiej typowy jest zanik rzeźby wewnątrz katedry. Skupia się ona raczej na zewnątrz, w ogromnych, monumentalnych fasadach i drzwiach. Przyjęto, że rzeźby pochodzą z okresu, między 1265-1300, chociaż odwiedzający muszą wiedzieć, że daty powstania niektórych rzeźb mogą być dużo bardziej odległe. Co więcej, niektóre rzeźby na węgarach zostały odnowione w XV wieku, momencie ogromnej aktywności artystycznej w León. Najpiękniejsze rzeźby możemy obecnie podziwiać na licznych ‘puertas’: Puerta de la Virgen Blanca, Puerta de San Juan, Puerta de San Francisco, Puerta del Sarmental, Puerta de San Froilán, Puerta de la Muerte, Puerta de la Virgen del Dado.  Katedra jak i jej rzeźby nie raz stawały się inspiracją dla poetów i pisarzy nie tylko hiszpańskich, ale również zagranicznych.
Niektórzy podróżują dla plaż, widoków, gór, innych interesują fiestas i tapas. Ale na pewno są i tacy, których fascynuje architektura. I ta w Hiszpanii na pewno was nie zawiedzie. Jesteśmy pewni, że szczególnie oczarują was wielkie hiszpańskie katedry!
Zapraszamy, więc do lektury wirtualnego przewodnika po perłach hiszpańskiej sztuki i architektury na: www.arteguias.com. Warto również zajrzeć na oficjalną stronę katedry w León, gdzie można dowiedzieć się wszystkiego o cenach, godzinach otwarcia i obejrzeć piękne zdjęcia: www.catedraldeleon.org. Dodatkowo, katedrę można również „podglądać” za pomocą kamerki internetowej: http://www.aytoleon.es/es/general/Paginas/webcam.aspx

 

Artykuł na podstawie: www.arteguias.com/catedral/leon